ZTE CYMBAL-T mobile was launched in November 2016. The phone comes with a 3.50-inch display. ZTE CYMBAL-T is powered by a 1.1GHz quad-core Qualcomm Snapdragon 210 processor. It comes with 1GB of RAM. The ZTE CYMBAL-T runs Android 5.1 and is powered by a 1800mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the ZTE CYMBAL-T on the rear packs 5-megapixel camera. It sports a 2-megapixel camera on the front for selfies.
ZTE CYMBAL-T is based on Android 5.1 and packs 8GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 32GB). The ZTE CYMBAL-T is a single SIM (CDMA) mobile. The ZTE CYMBAL-T measures 111.80 x 60.96 x 18.20mm (height x width x thickness) and weighs 164.90 grams.
Connectivity options on the ZTE CYMBAL-T include Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, Bluetooth v4.00, and 4G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, and proximity sensor.
| Brand | ZTE |
| Model | CYMBAL-T |
| Release date | November 2016 |
| Form factor | Flip |
| Dimensions (mm) | 111.80 x 60.96 x 18.20 |
| Weight (g) | 164.90 |
| Battery capacity (mAh) | 1800 |
| Removable battery | No |
| Screen size (inches) | 3.50 |
| Touchscreen | No |
| Processor | 1.1GHz quad-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 210 |
| RAM | 1GB |
| Internal storage | 8GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 32 |
| Rear camera | 5-megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 2-megapixel |
| Operating system | Android 5.1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | No |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| GSM/CDMA | CDMA |
| 3G | No |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | No |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
ZTE CYMBAL-T
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title