ZTE Star 2 mobile was launched in December 2014. The phone comes with a 5.00-inch touchscreen display offering a resolution of 1080x1920 pixels. ZTE Star 2 is powered by a 2.3GHz quad-core Qualcomm Snapdragon 801 processor. It comes with 2GB of RAM. The ZTE Star 2 runs Android 4.4 and is powered by a 2300mAh non-removable battery.
As far as the cameras are concerned, the ZTE Star 2 on the rear packs 13-megapixel camera. It sports a 5-megapixel camera on the front for selfies.
The ZTE Star 2 runs MiFavor 3.0 is based on Android 4.4 and packs 16GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card. The ZTE Star 2 is a single SIM (GSM) mobile that accepts a Regular-SIM card. It was launched in White and Black colours.
Connectivity options on the ZTE Star 2 include Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, Bluetooth v4.00, FM radio, 3G, and 4G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, proximity sensor, and compass/ magnetometer.
As of 22nd May 2026, ZTE Star 2 price in India starts at Rs. 5,999.
| Brand | ZTE |
| Model | Star 2 |
| Price in India | ₹5,999 |
| Release date | December 2014 |
| Form factor | Touchscreen |
| Thickness | 6.9 |
| Battery capacity (mAh) | 2300 |
| Removable battery | No |
| Colours | White, Black |
| Screen size (inches) | 5.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x1920 pixels |
| Processor | 2.3GHz quad-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 801 |
| RAM | 2GB |
| Internal storage | 16GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Rear camera | 13-megapixel |
| Rear flash | Dual LED |
| Front camera | 5-megapixel |
| Operating system | Android 4.4 |
| Skin | MiFavor 3.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| USB OTG | No |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 1 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| SIM Type | Regular |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | No |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Temperature sensor | No |
ZTE Star 2
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title