| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Acer 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR10AS5INGMA, White) | ₹ 32,990 |
Acer 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR10AS5INGMA) price in India starts from ₹ 32,990. The lowest price of Acer 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR10AS5INGMA) is ₹ 32,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Acer |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR10AS5INGMA) |
| Price in India | ₹32,990 |
| Model Name | AR10AS5INGMA |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3450 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | AiSense Technology |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 29.5 cm x 23 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 55.7 cm x 28.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 24 kg |
| Panel Display | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 5.1 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years Warranty on PCB and 10 Years Warranty on Compressor |
Acer 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR10AS5INGMA)
₹32,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM