Alcatel 3X (2019) mobile was launched in September 2019. The phone comes with a 6.50-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1600 pixels. Alcatel 3X (2019) is powered by a 1.5GHz MediaTek Helio P23 (MT6763T) processor. It comes with 4GB of RAM. The Alcatel 3X (2019) runs Android Pie and is powered by a 4000mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Alcatel 3X (2019) on the rear packs a 16-megapixel (f/1.8) primary camera; an 8-megapixel (f/2.2) camera, and a 5-megapixel (f/2.4) camera. It sports an 8-megapixel camera on the front for selfies with an f/2.0 aperture.
Alcatel 3X (2019) is based on Android Pie and packs 64GB of inbuilt storage. The Alcatel 3X (2019) is a dual-SIM mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Alcatel 3X (2019) measures 164.85 x 75.80 x 8.39mm (height x width x thickness) and weighs 178.00 grams.
Connectivity options on the Alcatel 3X (2019) include Wi-Fi 802.11 b/g/n, GPS, Bluetooth v4.20, and USB Type-C. Sensors on the phone include ambient light sensor, gyroscope, and proximity sensor.
| Brand | Alcatel |
| Model | 3X (2019) |
| Release date | September 2019 |
| Dimensions (mm) | 164.85 x 75.80 x 8.39 |
| Weight (g) | 178.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4000 |
| Screen size (inches) | 6.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Processor | 1.5GHz |
| Processor make | MediaTek Helio P23 (MT6763T) |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Rear camera | 16-megapixel (f/1.8) + 8-megapixel (f/2.2) + 5-megapixel (f/2.4) |
| Front camera | 8-megapixel (f/2.0) |
| Operating system | Android Pie |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Alcatel 3X (2019)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM