| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, IB318QNUS, White) | ₹ 39,800 |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IB318QNUS) price in India starts from ₹ 39,800. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IB318QNUS) is ₹ 39,800 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IB318QNUS) |
| Price in India | ₹39,800 |
| Model Name | IB318QNUS |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 95 cm x 31.7 cm x 22.3 cm |
| Indoor Unit Weight | 10.8 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 52.6 cm x 25 cm |
| Outdoor Unit Weight | 20.6 kg |
| ISEER | 3.9 W/W |
| Power Requirement | AC 230 - 220V, 50Hz |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 5 Years Warranty on PCB and 10 Years Warranty on Compressor. |
Blue Star 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (IB318QNUS)
₹39,800
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra