| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (WIE518L, White) | ₹ 32,950 |
Blue Star 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (WIE518L) price in India starts from ₹ 32,950. The lowest price of Blue Star 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (WIE518L) is ₹ 32,950 at Flipkart on 21st May 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (WIE518L) |
| Price in India | ₹32,950 |
| Model Name | WIE518L |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Auto/Cool/ Fan / Dry |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 73.3 cm |
| Indoor Unit Weight | 46.4 kg |
| Indoor Noise Level | High - 56 dB, Low - 53 dB |
| Cooling Coverage Area | 111 to 150 Square Feet sq ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.55 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50Hz |
| Other Power Features | Comfort Sleep,Turbo Cooling |
| Evaporator Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Condenser Fin Type | Hydrophilic Blue Fins |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Restart With Memory Function |
Blue Star 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (WIE518L)
₹32,950
Sony Hikes PS Plus Prices Across All Tiers in India: Check New Pricing
Oppo Reno 16, Reno 16 Pro Rear Camera Details Teased as Details of India Launch Timeline Surface Online