| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Blue Star 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (IC324DNU, White) | ₹ 44,490 |
Blue Star 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (IC324DNU) price in India starts from ₹ 44,490. The lowest price of Blue Star 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (IC324DNU) is ₹ 44,490 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Blue Star |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (IC324DNU) |
| Price in India | ₹44,490 |
| Release date | 21st May 2023 |
| Model Name | IC324DNU |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6350 W |
| Compressor | Inverter Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 110 cm x 33.5 cm x 21.4 cm |
| Indoor Unit Weight | 15 kg |
| Outdoor W x H x D | 88.8 cm x 55.15 cm x 36.7 cm |
| Indoor Noise Level | High - 43.7 dB |
| Cooling Coverage Area | 260 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.90 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 2025 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Air Circulation | 576 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty, 10 Years Compressor Warranty |
Blue Star 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (IC324DNU)
₹44,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM