| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (Copper Condenser, CIW18EC5R33F1, White) | ₹ 38,490 |
Carrier 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (CIW18EC5R33F1) price in India starts from ₹ 38,490. The lowest price of Carrier 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (CIW18EC5R33F1) is ₹ 38,490 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (CIW18EC5R33F1) |
| Price in India | ₹38,490 |
| Model Name | CIW18EC5R33F1 |
| Type | Inverter Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2020 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5276 W |
| Compressor | Rotary |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 32.4 cm x 77.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 58 kg |
| Power Requirement | AC 220 - 240V |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 2 Years on Outdoor PCB and 10 Years on Compressor |
Carrier 1.5 Ton 5 Star Inverter Window AC (CIW18EC5R33F1)
₹38,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM