| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 1 Ton 3 Star Split AC (CRLA012SAD170233, White) | ₹ 29,490 |
Croma 1 Ton 3 Star Split AC (CRLA012SAD170233) price in India starts from ₹ 29,490. The lowest price of Croma 1 Ton 3 Star Split AC (CRLA012SAD170233) is ₹ 29,490 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (CRLA012SAD170233) |
| Price in India | ₹29,490 |
| Model Name | CRLA012SAD170233 |
| Type | Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3450 W |
| Compressor | Rotary Fixed Speed Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Dry Mode, Auto Mode, Cool Mode, Fan Mode |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 29.20 cm x 22.20 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 78.10 cm x 55.70 cm x 24.10 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28 kg |
| Indoor Noise Level | High - 56 dB, Low - 42 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 130 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.88 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 890 W |
| Operating Current | 4.35 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 464 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | PM 2.5 Filter |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | AA |
| Other Features | Blue Fins Coating |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty, 5 Years Compressor Warranty |
Croma 1 Ton 3 Star Split AC (CRLA012SAD170233)
₹29,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM