| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Crompton 43 L Desert Air Cooler (Zelus Royale DAC 43, Grey & White) | ₹ 6,890 |
Crompton 43 L Desert Air Cooler (Zelus Royale DAC 43) price in India starts from ₹ 6,890. The lowest price of Crompton 43 L Desert Air Cooler (Zelus Royale DAC 43) is ₹ 6,890 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Crompton |
| Model | 43 L Desert Air Cooler (Zelus Royale DAC 43) |
| Price in India | ₹6,890 |
| Model Name | Zelus Royale DAC 43 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Air Delivery | 2350 CFM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 190 W |
| Width x Height x Depth | 35 cm x 99.5 cm x 52 cm |
| Weight | 9.5 kg |
Crompton 43 L Desert Air Cooler (Zelus Royale DAC 43)
₹6,890
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM