| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Crompton 45 L Personal Air Cooler (Surebreeze PAC 45, White) | ₹ 6,199 |
Crompton 45 L Personal Air Cooler (Surebreeze PAC 45) price in India starts from ₹ 6,199. The lowest price of Crompton 45 L Personal Air Cooler (Surebreeze PAC 45) is ₹ 6,199 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Crompton |
| Model | 45 L Personal Air Cooler (Surebreeze PAC 45) |
| Price in India | ₹6,199 |
| Model Name | Surebreeze PAC 45 |
| Colour | White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Capacity | 45 L |
| Air Delivery | 2000 CMH |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 240 sq.ft |
| Body Material | PP |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | No |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 190 W |
| Width x Height x Depth | 46.2 cm x 87.8 cm x 40 cm |
| Weight | 10.95 kg |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty |
| Covered in Warranty | Repair |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | 1 Year manufacturer warranty |
Crompton 45 L Personal Air Cooler (Surebreeze PAC 45)
₹6,199
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM