| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Crompton 95 L Desert Air Cooler (Surebreeze Dac 95, White) | ₹ 9,799 |
Crompton 95 L Desert Air Cooler (Surebreeze Dac 95) price in India starts from ₹ 9,799. The lowest price of Crompton 95 L Desert Air Cooler (Surebreeze Dac 95) is ₹ 9,799 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Crompton |
| Model | 95 L Desert Air Cooler (Surebreeze Dac 95) |
| Price in India | ₹9,799 |
| Model Name | Surebreeze Dac 95 |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Capacity | 95 L |
| Speed Control | 3 |
| Air Delivery | 4500 CMH |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 530 sq.ft |
| Body Material | Polypropylene |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V |
| Power Consumption - Heating | 190 W |
| Width x Height x Depth | 60.5 cm x 120.3 cm x 43.5 cm |
| Weight | 19.15 kg |
| Warranty Summary | 1 Year provided by Crompton from date of purchase. |
Crompton 95 L Desert Air Cooler (Surebreeze Dac 95)
₹9,799
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM