Honor Play 80 is currently listed on Honor China website in four RAM and storage options. The new Play series phone runs on the MediaTek Dimensity 6300 chipset and has a 13-megapixel rear camera unit. It carries a 5,300mAh battery. It is listed in Azure Sky, Lake Blue, and Inky Black Rock colour options. It has a 6.75-inch full-HD+ display with a 90Hz refresh rate and...
Honor Play 80 mobile was launched on 3rd April 2026. The phone comes with a 90 Hz refresh rate 6.75-inch display (FHD+).Honor Play 80 comes with 4GB of RAM. The Honor Play 80 runs Android 15 and is powered by a 5300mAh battery. The Honor Play 80 supports 15W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Honor Play 80 on the rear packs 13-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 5-megapixel sensor.
The Honor Play 80 runs MagicOS 9 is based on Android 15 and packs 128GB of inbuilt storage. The Honor Play 80 measures 167.00 x 77.00 x 7.89mm (height x width x thickness) and weighs 186.00 grams. It was launched in Azure Sky, Lake Blue, and Inky Black Rock colours.
| Brand | Honor |
| Model | Play 80 |
| Release date | 3rd April 2026 |
| Launched in India | No |
| Dimensions (mm) | 167.00 x 77.00 x 7.89 |
| Weight (g) | 186.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5300 |
| Fast charging | 15W Fast Charging |
| Colours | Azure Sky, Lake Blue, Inky Black Rock |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.75 |
| Processor make | MediaTek Dimensity 6300 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 128GB |
| Rear camera | 13-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 1 |
| Front camera | 5-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 15 |
| Skin | MagicOS 9 |
Honor Play 80
Redmi K Pad 2, New Redmi Laptops Tipped to Launch Alongside Redmi K90 Ultra