Lava Yuva Star 3 mobile was launched on 12th February 2025. The phone comes with a 90 Hz refresh rate 6.75-inch touchscreen display (HD+). Lava Yuva Star 3 is powered by an octa-core processor. It comes with 4GB of RAM. The Lava Yuva Star 3 runs Android 15 Go Edition and is powered by a 5000mAh battery. The Lava Yuva Star 3 supports 10W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Lava Yuva Star 3 on the rear packs 13-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 5-megapixel sensor.
Lava Yuva Star 3 is based on Android 15 Go Edition and packs 64GB of inbuilt storage. It was launched in Indus Black and Siachen White colours.
Connectivity options on the Lava Yuva Star 3 include Wi-Fi.
As of 1st April 2026, Lava Yuva Star 3 price in India starts at Rs. 7,499.
| Brand | Lava |
| Model | Yuva Star 3 |
| Price in India | ₹7,499 |
| Release date | 12th February 2025 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Fast charging | 10W Fast Charging |
| Colours | Indus Black, Siachen White |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.75 |
| Touchscreen | Yes |
| Processor | octa-core |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Rear camera | 13-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 5-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 15 Go Edition |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Lava Yuva Star 3
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM