| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, US-Q19JNYE, White) | ₹ 42,990 |
LG 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (US-Q19JNYE) price in India starts from ₹ 42,990. The lowest price of LG 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (US-Q19JNYE) is ₹ 42,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (US-Q19JNYE) |
| Price in India | ₹42,990 |
| Model Name | US-Q19JNYE |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Dual Rotary Compressor |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 99.8 cm x 34.5 cm x 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 11 kg |
| Outdoor W x H x D | 77 cm x 54.5 cm x 28.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | Manufacturer Warranty: 1 Year warranty on product, 5 Years on PCB and Motor, and 10 Years on compressor with gas charging (T&C apply) |
LG 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (US-Q19JNYE)
₹42,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM