| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Microtek HI-END MPPT Pure Sine Wave Solar Inverter (Black) | ₹ 168,990 |
Microtek HI-END MPPT 10070/120V Pure Sine Wave Solar Inverter price in India starts from ₹ 168,990. The lowest price of Microtek HI-END MPPT 10070/120V Pure Sine Wave Solar Inverter is ₹ 168,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Microtek |
| Model | HI-END MPPT 10070/120V Pure Sine Wave Solar Inverter |
| Price in India | ₹168,990 |
| Model Name | HI-END MPPT |
| Colour | Black |
| Type | Pure Sine Wave Solar Inverter |
| Technology Used | Pure DSP Sine Wave Technology |
| Efficiency | 98% |
| Output Voltage | 230V |
| Output Frequency | 50Hz, +1% |
| Output Power | 8000W |
| Input Voltage | 120 VA |
| Input Frequency | 50Hz |
| Battery Type | Tubular, SMF & Flat Plate |
| Battery Voltage | 120V |
| Battery Charging Current | 17A |
| Display Type | LCD |
| Protection Against | Battery Over-Voltage, Overcharge, PV Reverse Polarity, PV Reverse Current Flow, PV Surge, Overload, Inverter Over Temprature & Load Short Circuit Protections |
| Width | 27.7 cm |
| Height | 77.5 cm |
| Depth | 48.4 cm |
| Weight | 82.6 kg |
| Warranty Summary | 2 Years on Inverter (For detailed terms and conditions of warranty please refer to the warranty card supplied along with the product) |
| Covered in Warranty | Any Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Any Physically Damaged |
| Warranty Service Type | Repair or Replacement |
Microtek HI-END MPPT 10070/120V Pure Sine Wave Solar Inverter
₹168,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM