| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Microtek Super Power 1700 Pure Sine Wave Inverter (White) | ₹ 7,665 |
Microtek Super Power 1700 (24) Pure Sine Wave Inverter price in India starts from ₹ 7,665. The lowest price of Microtek Super Power 1700 (24) Pure Sine Wave Inverter is ₹ 7,665 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Microtek |
| Model | Super Power 1700 (24) Pure Sine Wave Inverter |
| Price in India | ₹7,665 |
| Model Name | Super Power 1700 (24) |
| Colour | White |
| Type | Pure Sine Wave |
| Technology Used | Dura Retain Technology |
| Solar Power Compatible | Yes |
| Battery Included | No |
| Back Up Time | 8 Hours |
| Load Options | 3 Fans, 6 CFL, 1 TV |
| Efficiency | >84% |
| Output Voltage | 210V |
| Output Frequency | 50Hz, +/- 0.1Hz |
| Overload | 1.1 |
| Output Power | 1275 W |
| Input Voltage | 100 VA |
| Input Frequency | 50Hz, +/- 0.1Hz |
| Battery Type | Flat Plate, Tubular, Smf |
| Number of Batteries | 2 |
| Battery Voltage | 12V |
| Battery Capacity | 100-200AH |
| Battery Charging Current | 10A |
| Display Type | LED |
| Display Indicator Functions | Mains On, UPS On, Charging, Overload, Battery Low, Fault Indication |
| Protection Against | LED Display Indications (Status & Fault), Auto Trickle Mode & Smart Overload Sense, Short Circuit Protection |
| Width | 46.3 cm |
| Height | 23.2 cm |
| Depth | 43.3 cm |
| Weight | 16.35 kg |
| Warranty Summary | 2 Years warranty against the manufacturing defects |
| Covered in Warranty | Manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Physical damage |
| Warranty Service Type | For any Product or warranty related issues kindly call us7283838383or drop a mai toho@microtekdirect.com |
Microtek Super Power 1700 (24) Pure Sine Wave Inverter
₹7,665
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM