Moto G Play (2026) mobile was launched on 5th November 2025. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.70-inch touchscreen display offering a resolution of 720x1604 pixels (HD+) at a pixel density of 263 pixels per inch (ppi) and an aspect ratio of 20:9. Moto G Play (2026) is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 6300 processor. It comes with 4GB of RAM. The Moto G Play (2026) runs Android 16 and is powered by a 5200mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Moto G Play (2026) on the rear packs a 32-megapixel camera with an f/f/2.2 aperture. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor with an f/f/2.0 aperture.
Moto G Play (2026) is based on Android 16 and packs 64GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 1000GB) with a dedicated slot. The Moto G Play (2026) is a dual-SIM mobile that accepts Nano-SIM and eSIM cards. The Moto G Play (2026) measures 167.15 x 76.40 x 8.44mm (height x width x thickness) and weighs 202.00 grams. It was launched in Pantone Tapestry colour.
Connectivity options on the Moto G Play (2026) include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, GPS, NFC, and USB Type-C. Sensors on the phone include fingerprint sensor.
| Brand | Motorola |
| Model | Moto G Play (2026) |
| Release date | 5th November 2025 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 167.15 x 76.40 x 8.44 |
| Weight (g) | 202.00 |
| Battery capacity (mAh) | 5200 |
| Colours | Pantone Tapestry |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.70 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1604 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 263 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 6300 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 1000 |
| Dedicated microSD slot | Yes |
| Rear camera | 32-megapixel (f/f/2.2) |
| Front camera | 8-megapixel (f/f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Lens Type (Second Rear Camera) | Macro |
| Operating system | Android 16 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| SIM 2 | |
| SIM Type | eSIM |
| Fingerprint sensor | Yes |
Moto G Play (2026)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM