Motorola Razr+ 2026 mobile was launched on 29th April 2026. The phone comes with a 165 Hz refresh rate 6.90-inch touchscreen primary display offering a resolution of 1084x2640 pixels (FHD+). The display sports Gorilla Glass Victus for protection. It also features a 4.00-inch touchscreen as its second display, with a resolution of 1272x1080 pixels. Motorola Razr+ 2026 is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 processor. It comes with 12GB of RAM. The Motorola Razr+ 2026 runs Android 16 and is powered by a 4500mAh non-removable battery. The Motorola Razr+ 2026 supports wireless charging, as well as 45W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Motorola Razr+ 2026 on the rear packs a 50-Ultrapixel (f/1.8) + 50-megapixel camera with an f/1.8) + 50-megapixel (f/2.0 aperture. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 32-Ultrapixel sensor with an f/2.4 aperture. The front camera also features autofocus.
The Motorola Razr+ 2026 runs HelloUI is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Motorola Razr+ 2026 is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The Motorola Razr+ 2026 measures 171.42 x 73.99 x 7.09mm (height x width x thickness) and weighs 189.00 grams. It was launched in Pantone Mountain View colour. It features an IP48 rating for dust and water protection. It bears a metal body.
Connectivity options on the Motorola Razr+ 2026 include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The Motorola Razr+ 2026 supports face unlock.
| Brand | Motorola |
| Model | Razr+ 2026 |
| Release date | 29th April 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Flip |
| Body type | Metal |
| Dimensions (mm) | 171.42 x 73.99 x 7.09 |
| Weight (g) | 189.00 |
| IP rating | IP48 |
| Battery capacity (mAh) | 4500 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 45W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 15W |
| Colours | Pantone Mountain View |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.90 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1084x2640 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass Victus |
| Screen size (inches) | 4.00 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1272x1080 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-Ultrapixel (f/1.8) + 50-megapixel (f/2.0) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 32-Ultrapixel (f/2.4) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HelloUI |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Motorola Razr+ 2026
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications