OnePlus Ace 6 Ultra mobile was launched on 28th April 2026. The phone comes with a 165 Hz refresh rate 6.78-inch display offering a resolution of 1272x2772 pixels (FHD+) at a pixel density of 450 pixels per inch (ppi). OnePlus Ace 6 Ultra is powered by a 4.21GHz MediaTek Dimensity 9500 processor. It comes with 12GB of RAM. The OnePlus Ace 6 Ultra runs Android 16 and is powered by a 8600mAh non-removable battery. The OnePlus Ace 6 Ultra supports 120W FlashCharge fast charging.
As far as the cameras are concerned, the OnePlus Ace 6 Ultra on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel (f/1.8) primary camera, and an 8-megapixel (ultra wide-angle) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor.
The OnePlus Ace 6 Ultra runs ColorOS 16 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The OnePlus Ace 6 Ultra is a dual-SIM mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The OnePlus Ace 6 Ultra measures 162.45 x 77.47 x 8.45mm (height x width x thickness) and weighs 217.00 grams. It was launched in Ace Awakening and Metal Storm colours. It features an IP69K rating for dust and water protection.
Connectivity options on the OnePlus Ace 6 Ultra include Wi-Fi 802.11 ax, GPS, NFC, USB Type-C, 4G , and 5G. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, gyroscope, proximity sensor, and in-display fingerprint sensor. The OnePlus Ace 6 Ultra supports face unlock.
| Brand | OnePlus |
| Model | Ace 6 Ultra |
| Release date | 28th April 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 162.45 x 77.47 x 8.45 |
| Weight (g) | 217.00 |
| IP rating | IP69K |
| Battery capacity (mAh) | 8600 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 120W FlashCharge |
| Wireless charging | No |
| Colours | Ace Awakening, Metal Storm |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.78 |
| Resolution | 1272x2772 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 450 |
| Processor | 4.21GHz |
| Processor make | MediaTek Dimensity 9500 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 8-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 16-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Lens Type (Second Rear Camera) | Ultra Wide-Angle |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | ColorOS 16 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
OnePlus Ace 6 Ultra
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications