At first glance, the OnePlus Nord CE 6 Lite appears to focus on practicality over flashy gimmicks, much like the Nord CE 6. There are meaningful on-paper upgrades. The design may not reinvent the wheel, but the refined matte finish and solid in-hand feel could potentially help it stand out in the crowded lower mid-range segment. However, can the OnePlus Nord CE 6 Lite...
More OnePlus Nord CE 6 Lite NewsOnePlus Nord CE 6 Lite mobile was launched on 7th May 2026. The phone comes with a 144 Hz refresh rate 6.72-inch touchscreen display offering a resolution of 1,080x2,400 pixels (FHD+) at a pixel density of 392 pixels per inch (ppi) and an aspect ratio of 20:9. The display sports Other for protection. OnePlus Nord CE 6 Lite is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 7400 Apex processor. It comes with 6GB, 8GB of RAM. The OnePlus Nord CE 6 Lite runs Android 16 and is powered by a 7000mAh non-removable battery. The OnePlus Nord CE 6 Lite supports 45W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the OnePlus Nord CE 6 Lite on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel (f/1.8) primary camera, and a 2-megapixel (f/2.4) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 32-megapixel sensor with an f/2 aperture. The front camera also features autofocus.
The OnePlus Nord CE 6 Lite runs OxygenOS 16 is based on Android 16 and packs 128GB, 256GB of inbuilt storage. The OnePlus Nord CE 6 Lite is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and Nano-SIM cards. The OnePlus Nord CE 6 Lite measures 166.00 x 76.00 x 8.50mm (height x width x thickness) and weighs 208.00 grams. It was launched in Hyper Black and Vivid Mint colour. It features an IP64 rating for dust and water protection. It bears a polycarbonate body.
Connectivity options on the OnePlus Nord CE 6 Lite include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v5.40, USB Type-C, 4G , and 5G with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor. The OnePlus Nord CE 6 Lite supports face unlock.
As of 19th May 2026, OnePlus Nord CE 6 Lite price in India starts at Rs. 22,999.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| OnePlus Nord CE 6 Lite (8GB RAM, 128GB) - Hyper Black | ₹ 22,999 |
| OnePlus Nord CE 6 Lite (6GB RAM, 128GB) - Hyper Black | ₹ 23,353 |
| OnePlus Nord CE 6 Lite (8GB RAM, 256GB) - Vivid Mint | ₹ 36,999 |
| OnePlus Nord CE 6 Lite (6GB RAM, 128GB) - Vivid Mint | ₹ 20,999 |
| OnePlus Nord CE 6 Lite (8GB RAM, 256GB) - Hyper Black | ₹ 25,999 |
OnePlus Nord CE 6 Lite price in India starts from ₹ 22,999. The lowest price of OnePlus Nord CE 6 Lite is ₹ 22,999 at Amazon on 19th May 2026.
| Brand | OnePlus |
| Model | Nord CE 6 Lite |
| Price in India | ₹22,999 |
| Release date | 7th May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Polycarbonate |
| Dimensions (mm) | 166.00 x 76.00 x 8.50 |
| Weight (g) | 208.00 |
| IP rating | IP64 |
| Battery capacity (mAh) | 7000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 45W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Hyper Black and Vivid Mint |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.72 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1,080x2,400 pixels |
| Protection type | Other |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 392 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 7400 Apex |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 32-megapixel (f/2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | OxygenOS 16 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
OnePlus Nord CE 6 Lite
₹22,999
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications