May 2026 was an eventful month for smartphone launches in India. Several brands announced handsets across the flagship and mid-range segments. ivo and Oppo refreshed their premium lineups with camera-focused offerings such as the Vivo X300 Ultra, Vivo X300 FE, Oppo Find X9 Ultra, and Oppo Find X9s. Meanwhile, Motorola finally brought its book-style Razr Fold to India....
More OPPO Find X9 Ultra NewsThe Oppo Find X-series has always been the pinnacle of the brand in terms of design and cameras. The latest Oppo Find X9 series further takes the baton and proves its mettle in the premium category. And now, we have the new Oppo Find X9 Ultra, which will launch in India soon. The latest handset from the brand is loaded with state-of-the-art features and specifications. Moreover, you get some great cameras along with a premium, more mature design. I had the chance to use the device briefly, and here is what you need to know.
The Oppo Find X9 Ultra is the Android flagship that should appeal to camera enthusiasts with a decent budget who don't want to compromise on any aspect. It gets almost everything right, including impeccable cameras, a top-notch display, flagship performance, and a superior battery. If you're specifically in the market for an Ultra device, the Oppo Find X9 Ultra will not let you down.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| OPPO Find X9 Ultra (12GB RAM, 512GB) - Tundra Umber | ₹ 169,999 |
| OPPO Find X9 Ultra (12GB RAM, 512GB) - Canyon Orange | ₹ 169,999 |
OPPO Find X9 Ultra price in India starts from ₹ 169,999. The lowest price of OPPO Find X9 Ultra is ₹ 169,999 at Amazon on 29th May 2026.
| Brand | OPPO |
| Model | Find X9 Ultra |
| Price in India | ₹169,999 |
| Release date | 21st April 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 163.16 x 76.97 x 8.65 |
| Weight (g) | 235.00 |
| Battery capacity (mAh) | 7050 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 100W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 50W |
| Colours | Polar Glacier, Rongsha Canyon, Earth Tundra |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | QHD+ |
| Screen size (inches) | 6.82 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1440x3168 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 510 |
| Processor make | Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| RAM | 16GB |
| Internal storage | 1TB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 200-megapixel (f/1.5) + 50-megapixel (f/2.0) + 50-megapixel (f/3.5) + 200-megapixel (f/2.2) |
| No. of Rear Cameras | 4 |
| Rear flash | Yes |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Lens Type (Second Rear Camera) | Ultra Wide-Angle |
| Lens Type (Third Rear Camera) | Telephoto |
| Lens Type (Fourth Rear Camera) | Telephoto |
| Front camera | 50-megapixel (f/2.4) |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | ColorOS 16 |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
OPPO Find X9 Ultra
₹169,999
| Benchmark | Score | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| AnTuTu v10 | 4,013,147 | ||||
| PCMark Work 3.0 | 15,582 | ||||
| Geekbench 6 | |||||
|
|||||
| Geekbench AI | |||||
|
|||||
| 3D Mark | |||||
|
|||||
Activision to Shut Down Call of Duty: Warzone on PS4, Xbox One After Modern Warfare 4 Launch