| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, CS-XU18AKYF/CU-XU18AKYF, White) | ₹ 69,900 |
Panasonic 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS-XU18AKYF/CU-XU18AKYF) price in India starts from ₹ 69,900. The lowest price of Panasonic 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS-XU18AKYF/CU-XU18AKYF) is ₹ 69,900 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS-XU18AKYF/CU-XU18AKYF) |
| Price in India | ₹69,900 |
| Model Name | CS-XU18AKYF/CU-XU18AKYF |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Twin Rotary |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 107 cm x 29.6 cm x 24.1 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54.2 cm x 28.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 26 kg |
| Cooling Coverage Area | Upto 120 to 170 sq ft |
| ISEER | 5.1 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Evaporator Fin Type | Aluminium |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | nanoe-G Air Purification Filter |
| Battery Type | AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years Warranty on PCB and 5 Years Warranty on ODU Casing and 10 Years Warranty on Compressor |
Panasonic 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS-XU18AKYF/CU-XU18AKYF)
₹69,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM