Redmi K90 Max has been launched in China. It came in three colour options with a 6.83-inch display and an 8,550mAh Battery with 100W wired fast charging support. The Redmi K90 Max is equipped with a MediaTek Dimensity 9500 SoC alongside up to 16GB RAM and up to 1TB storage.
Redmi K90 Max mobile was launched on 21st April 2026. The phone comes with a 165 Hz refresh rate 6.83-inch display (1.5K).Redmi K90 Max comes with 12GB of RAM. The Redmi K90 Max runs Android and is powered by a 8550mAh battery. The Redmi K90 Max supports 100W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Redmi K90 Max on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel primary camera, and an 8-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 20-megapixel sensor.
The Redmi K90 Max runs HyperOS 3 is based on Android and packs 256GB of inbuilt storage. The Redmi K90 Max measures 162.91 x 77.00 x 8.18mm (height x width x thickness) and weighs 227.00 grams. It was launched in Space Silver and Shadow Black and Sky Blue colours.
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi K90 Max |
| Release date | 21st April 2026 |
| Launched in India | No |
| Dimensions (mm) | 162.91 x 77.00 x 8.18 |
| Weight (g) | 227.00 |
| Battery capacity (mAh) | 8550 |
| Fast charging | 100W Fast Charging |
| Colours | Space Silver, Shadow Black and Sky Blue |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.83 |
| Processor make | MediaTek Dimensity 9500 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel + 8-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 20-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android |
| Skin | HyperOS 3 |
Redmi K90 Max
Apple’s Foldable iPhone Will Be Slightly Thicker Than iPhone 17 Pro Max, Leaked Schematics Show
Dell XPS 14, Dell XPS 16 Refreshed With Up to Intel Core Ultra X7 358H CPU, Up to 16-Inch Displays: Price, Features