| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 407 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT42B5C38S9/HL, Refined Inox) | ₹ 52,989 |
Samsung 407 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT42B5C38S9/HL) price in India starts from ₹ 52,989. The lowest price of Samsung 407 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT42B5C38S9/HL) is ₹ 52,989 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 407 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT42B5C38S9/HL) |
| Price in India | ₹52,989 |
| Model Name | RT42B5C38S9/HL |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 407 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 178.50 x 67.50 x 0.00 |
| Depth | 66.8 cm |
| Weight | 68 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Lock | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 year comprehensive warranty on product, 20 years on compressor, For all Refrigerators with Digital Inverter Compressors, sold on or after 1st Dec 2022 (All Refrigerator apart from Non-Digital Inverter Technology Direct Cool Models) the Warranty period on the Digital Inverter Compressor shall be revised from 10 years to 20 years. |
Samsung 407 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT42B5C38S9/HL)
₹52,989
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM