Vivo Y6 5G launched in China with a 7,200mAh battery and support for 44W wired charging. It carries up to 12GB RAM and 256GB of onboard storage. The new Vivo Y series phone runs on a Snapdragon 4 Gen 2 SoC and has a 50-megapixel rear camera unit. It has IP68 and IP69 certifications for dust and water resistance.
Vivo Y6 5G mobile was launched on 24th April 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.72-inch touchscreen primary display offering a resolution of 720x1600 pixels (HD) at a pixel density of 260 pixels per inch (ppi). It also features a 6.75-inch touchscreen as its second display, with a resolution of 720x1570 pixels. Vivo Y6 5G is powered by an octa-core Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 processor. It comes with 4GB of RAM. The Vivo Y6 5G runs Android 16 and is powered by a 7200mAh battery. The Vivo Y6 5G supports proprietary fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Vivo Y6 5G on the rear packs a 50-megapixel camera with an f/2.2 aperture. It has a single front camera setup for selfies, featuring an 8-megapixel sensor with an f/2.05 aperture.
The Vivo Y6 5G runs OriginOS 6 is based on Android 16 and packs 128GB of inbuilt storage. The Vivo Y6 5G is a dual-SIM mobile. The Vivo Y6 5G measures 166.64 x 78.43 x 8.39mm (height x width x thickness) and weighs 219.00 grams. It was launched in Galaxy Silver, Phoenix Welcomes Gold, and Obsidian Black colours.
Connectivity options on the Vivo Y6 5G include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v4.20, USB OTG, and USB Type-C with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor.
| Brand | Vivo |
| Model | Y6 5G |
| Release date | 24th April 2026 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 166.64 x 78.43 x 8.39 |
| Weight (g) | 219.00 |
| Battery capacity (mAh) | 7200 |
| Fast charging | Proprietary |
| Wireless charging | No |
| Colours | Galaxy Silver, Phoenix Welcomes Gold, Obsidian Black |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD |
| Screen size (inches) | 6.72 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 260 |
| Screen size (inches) | 6.75 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1570 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 128GB |
| Rear camera | 50-megapixel (f/2.2) |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 8-megapixel (f/2.05) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | OriginOS 6 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| NFC | No |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Vivo Y6 5G
Apple’s Foldable iPhone Will Be Slightly Thicker Than iPhone 17 Pro Max, Leaked Schematics Show
Dell XPS 14, Dell XPS 16 Refreshed With Up to Intel Core Ultra X7 358H CPU, Up to 16-Inch Displays: Price, Features
OpenAI Developing Custom Chips With MediaTek, Qualcomm for ‘AI Agent’ Smartphones: Ming-Chi Kuo