| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 70 L Desert Air Cooler (Epicool 70T, White & Burgandy) | ₹ 12,800 |
Voltas 70 L Desert Air Cooler (Epicool 70T) price in India starts from ₹ 12,800. The lowest price of Voltas 70 L Desert Air Cooler (Epicool 70T) is ₹ 12,800 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 70 L Desert Air Cooler (Epicool 70T) |
| Price in India | ₹12,800 |
| Model Name | Epicool 70T |
| Colour | White & Burgandy |
| Type | Desert |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 70 L |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 185 W |
| Width x Height x Depth | 60 cm x 113 cm x 45 cm |
| Warranty Summary | Manufacturing Defects |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Any other damage |
| Warranty Service Type | Onsite |
Voltas 70 L Desert Air Cooler (Epicool 70T)
₹12,800
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM