Leica Leitzphone mobile was launched on 28th February 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.90-inch touchscreen display (1.5K). Leica Leitzphone is powered by an octa-core Snapdragon 8 Elite Gen 5 processor. It comes with 12GB of RAM. The Leica Leitzphone runs Android 16 and is powered by a 6,000mAh non-removable battery. The Leica Leitzphone supports wireless charging, as well as 90W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Leica Leitzphone on the rear packs a triple camera setup featuring a 50-megapixel primary camera; a 200-megapixel camera, and a 50-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 50-megapixel sensor.
The Leica Leitzphone runs HyperOS 3 is based on Android 16 and packs 512GB of inbuilt storage. It was launched in Black and Off-White colour. It features an IP69 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Leica Leitzphone include Wi-Fi 7, GPS, Bluetooth v5.40, NFC, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, temperature sensor, and in-display fingerprint sensor.
| Brand | Xiaomi |
| Model | Leica Leitzphone |
| Release date | 28th February 2026 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Thickness | 8.29mm |
| Weight (g) | 224.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 6,000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 90W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 50W |
| Colours | Black and Off-White |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.90 |
| Touchscreen | Yes |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 512GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-megapixel + 200-megapixel + 50-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 50-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HyperOS 3 |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
Leica Leitzphone
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM