| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 7 Kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW70-186S, White & Black) | ₹ 10,900 |
Haier 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW70-186S) price in India starts from ₹ 10,900. The lowest price of Haier 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW70-186S) is ₹ 10,900 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW70-186S) |
| Price in India | ₹10,900 |
| Model Name | HTW70-186S |
| Function Type | Semi Automatic |
| Colours | Black |
| Shade | Grey |
| Dimensions (mm) | 92.00 x 77.50 x 0.00 |
| Depth | 43.8 |
| Weight | 19 kg |
| Tub Material | Plastic |
| Type | Top Load |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Maximum Spin Speed | 1300 rpm |
| Dryer Type | Spin Dry |
| Quick Wash | No |
| Water Level Selector | Yes |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| In built heater | No |
| Digital Display | No |
| Child Lock | No |
| Memory Backup | No |
| Lint Filter | Yes |
| Tub Self-clean | No |
| Preset Timer | No |
| Shock Proof | No |
| Wrinkle Prevention | No |
| Warranty Summary | 2 Years on Product and 5 Years on Motor |
| Covered in Warranty | All Parts Excluding Outer Cabinet and Plastic Parts from the Date of Purchase will be Covered Under Warranty. This Also Covers all Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Plastic Parts, Drain Pipe, Top Lids, Inlet Pipe, Lint Filter and Cabinet are Not Covered in Warranty |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Haier 7 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine (HTW70-186S)
₹10,900
Honor X80i Launched With 7,000mAh Battery, MediaTek Dimensity 6500 Elite Chip: Price, Specifications