| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1.7 Ton 5 Star Split AC (Copper Condensor, ZUNOH 5200F RAU520AVD, White) | ₹ 46,000 |
Hitachi 1.7 Ton 5 Star Split AC (ZUNOH 5200F RAU520AVD) price in India starts from ₹ 46,000. The lowest price of Hitachi 1.7 Ton 5 Star Split AC (ZUNOH 5200F RAU520AVD) is ₹ 46,000 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1.7 Ton 5 Star Split AC (ZUNOH 5200F RAU520AVD) |
| Price in India | ₹46,000 |
| Model Name | ZUNOH 5200F RAU520AVD |
| Type | Split |
| Capacity | 1.7 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | White |
| Condenser Coil | Copper |
| Indoor Unit Weight | 13 kg |
| Outdoor Unit Weight | 43.6 kg |
| Indoor Noise Level | 33 dB |
| Panel Display | Yes |
| Power Requirement | AC 230v, 50 Hz |
| Power Consumption | 1425 W |
| Operating Current | 6.4 Amps |
| Air Circulation | 600 CFM |
| Warranty Summary | 1 year warranty on product and 5 years warranty on compressor |
Hitachi 1.7 Ton 5 Star Split AC (ZUNOH 5200F RAU520AVD)
₹46,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM