HP Pavilion 15 15-CC102TX is a Windows 10 laptop with a 15.60-inch display that has a resolution of 1366x768 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 8GB of RAM.
Graphics are powered by Nvidia GeForce 940MX. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth, Ethernet and it comes with 3 USB ports, Mic In, RJ45 (LAN) ports.
As of 1st April 2026, HP Pavilion 15 15-CC102TX price in India starts at Rs. 59,999.
| Brand | HP |
| Model | Pavilion 15 15-CC102TX |
| Price in India | ₹59,999 |
| Model Number | 15-CC102TX |
| Series | Pavilion 15 |
| Dimensions (mm) | 378.00 x 252.20 x 22.60 |
| Weight (kg) | 2.12 |
| Colours | Silver |
| Operating system | Windows 10 |
| Battery Cell | 3 |
| Size | 15.60-inch |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Touch Screen | No |
| Processor | Intel Core i5 8th Gen 8250U |
| Base Clock Speed | 1.6 GHz |
| Cache | 6MB |
| RAM | 8GB |
| RAM Slots | 2 |
| Expandable RAM up to (GB) | 16GB |
| Graphics Processor | Nvidia GeForce 940MX |
| Dedicated Graphic Memory Type | GDDR3 |
| Hard disk | No |
| SSD | No |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ac |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Pointer Device | Touchpad |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | Yes |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
| Mic In | Yes |
| RJ45 (LAN) | Yes |
HP Pavilion 15 15-CC102TX
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM