iQoo has brought its Neo series to India with the launch of the Neo 6 in the super-competitive sub-Rs. 30,000 price segment. In order to give the phone a fighting chance, iQoo has equipped it with powerful hardware such as the Qualcomm Snapdragon 870 SoC, and has bolstered its features by giving it 80W fast charging and a 120Hz AMOLED display. The charging speed especially is a lot higher than what you generally get in this price range. But does this make the iQoo Neo 6 undefeatable? My first impressions of this phone has been pretty positive, and now it's time to see if it's actually as good as it looks.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| iQOO Neo 6 (12GB RAM, 256GB) - Cyber Rage | ₹ 28,999 |
| iQOO Neo 6 (12GB RAM, 256GB) - Dark Nova | ₹ 28,999 |
| iQOO Neo 6 (12GB RAM, 256GB) - Maverick Orange | ₹ 28,999 |
iQOO Neo 6 (12GB RAM, 256GB) price in India starts from ₹ 28,999. The lowest price of iQOO Neo 6 (12GB RAM, 256GB) is ₹ 28,999 at Amazon on 1st May 2026. This Phone is available in 1 other variant like 8GB RAM + 128GB Storage with colour options like Cyber Rage, Dark Nova, and Maverick Orange.
| Brand | iQOO |
| Model | Neo 6 |
| Price in India | ₹28,999 |
| Release date | 31st May 2022 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 163.00 x 76.16 x 8.54 |
| Weight (g) | 190.00 |
| Battery capacity (mAh) | 4700 |
| Fast charging | Proprietary |
| Colours | Cyber Rage, Dark Nova, Maverick Orange |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.62 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2400 pixels |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 870 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 64-megapixel (f/1.89) + 8-megapixel (f/2.2) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 16-megapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 12 |
| Skin | Funtouch OS 12 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
iQOO Neo 6 (12GB RAM, 256GB)
₹28,999
Star Wars: Galactic Racer Launches October 6, Pre-Orders Now Live
Samsung Hits Record Revenue in Q1 This Year, Expects Memory Shortage to Last Beyond 2027
Netflix Mobile App Gets New ‘Clips’ Feed to Show Users Vertical Videos Amid a Major Design Overhaul