| Brand | LG |
| Model | 1.5 Ton 2 Star Inverter Split AC (LSA6MP2M) |
| Model Name | LSA6MP2M |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5125.0 W |
| Compressor | Dual Rotary |
| Refrigerant | R-410A |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 1030 x 250 x 325 mm |
| Indoor Unit Weight | 16 kg |
| Outdoor W x H x D | 870 x 320 x 655 mm |
| Outdoor Unit Weight | 42 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 4.73 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 1420.0 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 9 Years on Compressor |
LG 1.5 Ton 2 Star Inverter Split AC (LSA6MP2M)