| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, JS-Q18BUXD, White) | ₹ 32,999 |
LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q18BUXD) price in India starts from ₹ 32,999. The lowest price of LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q18BUXD) is ₹ 32,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q18BUXD) |
| Price in India | ₹32,999 |
| Model Name | JS-Q18BUXD |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2018 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor | Dual Inverter |
| Refrigerant | R-410A |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 890 mm x 280 mm x 216 mm |
| Indoor Unit Weight | 9.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 810 mm x 568 mm x 270 mm |
| Outdoor Unit Weight | 32 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3.68 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Other Power Features | Power Input: 1830 W |
| Condenser Fin Type | Gold Fin |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | Air Circulation In/Out: 494/1270 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | 3M Micro Dust Protection Filter |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 year on Product and 10 Years on Compressor. |
LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (JS-Q18BUXD)
₹32,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM