| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (TW-Q18WUXA, White) | ₹ 34,990 |
LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (TW-Q18WUXA) price in India starts from ₹ 34,990. The lowest price of LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (TW-Q18WUXA) is ₹ 34,990 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (TW-Q18WUXA) |
| Price in India | ₹34,990 |
| Release date | 8th January 2024 |
| Model Name | TW-Q18WUXA |
| Type | Inverter Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4700 W |
| Compressor | Dual Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | High Mode, Mid Mode, Low Mode, Fan Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 60 cm x 45 cm x 77.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 46 kg |
| Indoor Noise Level | High - 59 dB, Low - 44 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 151-180 sq.ft |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Operating Current | 7.8 A |
| Condenser Fin Type | Ocean Black Protection |
| Auto Air Swing | No |
| Air Circulation | 459 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | No |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years Warranty on PCB and 10 Years Warranty on Compressor with Gas Charging (T&C) |
LG 1.5 Ton 3 Star Inverter Window AC (TW-Q18WUXA)
₹34,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM