| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1 Ton 3 Star Split AC (RS-Q12JNXE, White) | ₹ 32,990 |
LG 1 Ton 3 Star Split AC (RS-Q12JNXE) price in India starts from ₹ 32,990. The lowest price of LG 1 Ton 3 Star Split AC (RS-Q12JNXE) is ₹ 32,990 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (RS-Q12JNXE) |
| Price in India | ₹32,990 |
| Model Name | RS-Q12JNXE |
| Type | Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3650 W |
| Compressor | Dual Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Cool Mode, Dry Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 83.7 cm x 30.8 cm x 18.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 8.1 kg |
| Outdoor W x H x D | 71.7 cm x 49.5 cm x 23 cm |
| Indoor Noise Level | Low - 21 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 130 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.96 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 642.26 W |
| Operating Current | 6.0 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | Up/Down Air Direction |
| Air Circulation | 425 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | HD Filter with Anti-Virus Protection |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1?year Warranty on Product, 5 Years on PCB and 10 Years on Compressor with gas charging |
LG 1 Ton 3 Star Split AC (RS-Q12JNXE)
₹32,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM