| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, MS-Q12APYE, White) | ₹ 42,000 |
LG 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (MS-Q12APYE) price in India starts from ₹ 42,000. The lowest price of LG 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (MS-Q12APYE) is ₹ 42,000 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | LG |
| Model | 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (MS-Q12APYE) |
| Price in India | ₹42,000 |
| Model Name | MS-Q12APYE |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| BEE Rating Year | 2021 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3470 W |
| Compressor | Dual Rotary Compressor |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Cooling Mode, Heating Mode, Dehumidification Mode, Fan Mode, Auto Operation Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 85.7 cm x 34.8 cm x 18.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 8.4 kg |
| Outdoor W x H x D | 71.7 cm x 49.5 cm x 23 cm |
| Outdoor Unit Weight | 24.5 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 21 dB |
| Panel Display | Magic Display |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| ISEER | 4.45 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption | 3470 W |
| Condenser Fin Type | Ocean Black Fin |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | HD Dust Filter, Ez Clean Filter |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | 5-in-1 Button, Timer, Swing, Fan Speed, Comfort Air, On/Off Button, Set Temperature |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product, 1 Year on Condenser and 10 Years on Compressor from LG |
LG 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (MS-Q12APYE)
₹42,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM