| Product Name | Price in India |
|---|---|
| LG 2 Ton 2 Star Split AC (Aluminium Condensor, LSA6AT2D1, White) | ₹ 44,990 |
LG 2 Ton 2 Star Split AC (LSA6AT2D1) price in India starts from ₹ 44,990. The lowest price of LG 2 Ton 2 Star Split AC (LSA6AT2D1) is ₹ 44,990 at Amazon on 18th May 2026.
| Brand | LG |
| Model | 2 Ton 2 Star Split AC (LSA6AT2D1) |
| Price in India | ₹44,990 |
| Model Name | LSA6AT2D1 |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 2 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 6300 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Operating Modes | Auto Operation, Sweet Dreamz Mode, E-saver Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Aluminium |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 109 cm x 30 cm x 21.8 cm |
| Indoor Unit Weight | 13 kg |
| Outdoor W x H x D | 81 cm x 56.8 cm x 27 cm |
| Outdoor Unit Weight | 40 kg |
| Panel Display | Yes |
| ISEER | 3 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 2100 W |
| Operating Current | 9.6 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Direction |
| Other Air Flow Features | Speed Setting: 4 / 3 |
| Air Circulation | 585 CFM, 1550 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Auto Clean, Dual Protection Filter |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Other Features | LCD Wireless Remote Controller |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | On / Off Timer |
| Warranty Summary | 1 Year for Product & 4 Years for Compressor |
LG 2 Ton 2 Star Split AC (LSA6AT2D1)
₹44,990
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications