| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 0.8 Ton 3 Star Split AC (LS9A3P, White) | ₹ 22,990 |
Lloyd 0.8 Ton 3 Star Split AC (LS9A3P) price in India starts from ₹ 22,990. The lowest price of Lloyd 0.8 Ton 3 Star Split AC (LS9A3P) is ₹ 22,990 at Flipkart on 3rd May 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 0.8 Ton 3 Star Split AC (LS9A3P) |
| Price in India | ₹22,990 |
| Model Name | LS9A3P |
| Type | Split |
| Capacity | 0.8 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2017 |
| Colours | Ivory |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 2550 W |
| Compressor | Rotary |
| Refrigerant | R-22 |
| Dehumidification | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 80 cm x 29 cm x 18.6 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 70 cm x 54 cm x 25.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 25 kg |
| Indoor Noise Level | High - 40 dB, Low - 34 dB |
| Panel Display | LED |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3 W/W |
| Power Requirement | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 800 W |
| Operating Current | 3.51 A |
| Air Circulation | 400 CFM, 320 CFM, 450 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | Anti Dust Filter Screen |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year for Product & 4 Years for Compressor |
Lloyd 0.8 Ton 3 Star Split AC (LS9A3P)
₹22,990
The System Exposed OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Under the Stars Now Streaming Online: Where to Watch This Beautiful Love Story from Italy
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes