| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS12I3FOSEV, White) | ₹ 28,990 |
Lloyd 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS12I3FOSEV) price in India starts from ₹ 28,990. The lowest price of Lloyd 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS12I3FOSEV) is ₹ 28,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS12I3FOSEV) |
| Price in India | ₹28,990 |
| Model Name | GLS12I3FOSEV |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3550 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 85.6 cm x 28.5 cm x 21.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 8.4 kg |
| Outdoor W x H x D | 83.5 cm x 52 cm x 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 20 kg |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | 120 sq.ft |
| ISEER | 3.93 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Evaporator Fin Type | Golden Fin |
| Stepped Louvers | Yes |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | No |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Lloyd 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (GLS12I3FOSEV)
₹28,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM