Lloyd 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (GLWMT80GLGAM) price in India starts from ₹ 18,490. The lowest price of Lloyd 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (GLWMT80GLGAM) is ₹ 18,490 at Croma on 28th April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 8 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (GLWMT80GLGAM) |
| Price in India | ₹18,490 |
| Model Name | GLWMT80GLGAM |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Grey |
| Shade | Light Grey |
| Dimensions (mm) | 104.00 x 59.00 x 0.00 |
| Depth | 61.5 cm |
| Weight | 30 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 680 RPM |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Warranty on Product, 10 Years Warranty on Motor |
| Covered in Warranty | As per warranty terms and conditions |
| Not Covered in Warranty | As per warranty terms and conditions |
| Warranty Service Type | On-site |