| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA65H4500HP, Scarlet Red) | ₹ 19,890 |
Samsung 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA65H4500HP) price in India starts from ₹ 19,890. The lowest price of Samsung 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA65H4500HP) is ₹ 19,890 at Flipkart on 10th May 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA65H4500HP) |
| Price in India | ₹20,500 |
| Model Name | WA65H4500HP |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Scarlet Red |
| Shade | Red |
| Dimensions (mm) | 90.60 x 56.80 x 0.00 |
| Depth | 54 |
| Weight | 30.50 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Type | Top Load |
| Washing Capacity | 6.5 kg |
| Washing Method | Wobble Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 650 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Fuzzy Logic | Yes |
| Water Level Selector | Yes |
| Other Wash Modes | Blanket, Delicates, Jeans |
| Power Requirement | 220 V, 50 Hz |
| In built heater | No |
| Digital Display | Yes |
| Display Features | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Transparent Window Display | Yes |
| Other Features | Auto Restart, Air Turbo |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive Samsung Warranty |
| Covered in Warranty | All parts excluding outer cabinet and plastic parts from the date of purchase will be covered under warranty. Covers all manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Parts: Outer Cabinet and Plastic Parts, Any Accessories External to the Product, The Product is not Used According to the Instructions Given in the Instructions Manual, Defects Caused by Improper Use as Determined by the Company Personnel, Modification or Alteration of Any Nature Made in the Electri...View More |
Samsung 6.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (WA65H4500HP)
₹19,890
Largest Black Holes May Form Through Repeated Collisions, Study Suggests
Elle OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Love Mocktail 3 Now Available to Stream on Zee 5: All You Need to Know About Cast, Plot, and More
Adivi Sesh and Mrunal Thakur’s Dacoit Now Streaming Online: What You Need to Know