| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Luminous Home UPS Eco Volt+ 650 Pure Sine Wave Inverter (Blue) | ₹ 4,770 |
Luminous Home UPS Eco Volt+ 650 Pure Sine Wave Inverter price in India starts from ₹ 4,770. The lowest price of Luminous Home UPS Eco Volt+ 650 Pure Sine Wave Inverter is ₹ 4,770 at Flipkart on 3rd April 2026.
| Brand | Luminous |
| Model | Home UPS Eco Volt+ 650 Pure Sine Wave Inverter |
| Price in India | ₹4,770 |
| Model Name | Home UPS Eco Volt+ 650 |
| Type | Pure Sine Wave |
| Solar Power Compatible | No |
| Battery Included | No |
| Load Options | 5 CFL, 3 Fan, 1 TV/Computer |
| Colour | Blue |
| Efficiency | 80% |
| Output Voltage | 230V |
| Output Frequency | 50Hz |
| Input Voltage | 180 VA |
| Input Frequency | 50Hz |
| Battery Type | Flat Plate, Tubular & VRLA (SMF) |
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Voltage | 12V |
| Width | 29 cm |
| Height | 21 cm |
| Depth | 33 cm |
| Weight | 27 kg |
| Warranty Summary | 2 years Warranty with on-site service |
| Covered in Warranty | Warranty against manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Physical damage or inappropriate usage |
| Warranty Service Type | on-site service |
| Description |
|
Luminous Home UPS Eco Volt+ 650 Pure Sine Wave Inverter
₹4,770
Oppo K15 Pro Series India Launch Timeline Tipped; Could Arrive With the Same Features as the Chinese Variant