Motorola G86 mobile was launched on 29th May 2025. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.67-inch touchscreen display offering a resolution of 1220x2712 pixels at a pixel density of 446 pixels per inch (ppi) and an aspect ratio of 20:9. The display sports Gorilla Glass for protection. Motorola G86 is powered by an octa-core MediaTek Dimensity 7300 processor. It comes with 8GB of RAM. The Motorola G86 runs Android 15 and is powered by a 5200mAh non-removable battery. The Motorola G86 supports 30W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Motorola G86 on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel (f/1.8) primary camera, and an 8-megapixel (f/2.2, ultra wide-angle) camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 32-megapixel sensor with an f/2.2 aperture.
Motorola G86 is based on Android 15 and packs 256GB of inbuilt storage. The Motorola G86 is a dual-SIM (GSM + CDMA and GSM + CDMA) mobile that accepts Nano-SIM and eSIM cards. The Motorola G86 measures 161.21 x 74.74 x 7.87mm (height x width x thickness) and weighs 185.00 grams. It was launched in Cosmic Sky, Chrysanthemum, Golden Cypress, and Spellbound colours. It features an IP69 rating for dust and water protection. It bears a vegan leather body.
Connectivity options on the Motorola G86 include Wi-Fi 802.11 ax, GPS, NFC, USB Type-C, 3G, 4G , and 5G. Sensors on the phone include ambient light sensor and fingerprint sensor. The Motorola G86 supports face unlock.
| Brand | Motorola |
| Model | G86 |
| Release date | 29th May 2025 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Vegan Leather |
| Dimensions (mm) | 161.21 x 74.74 x 7.87 |
| Weight (g) | 185.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 5200 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 30W Fast Charging |
| Colours | Cosmic Sky, Chrysanthemum, Golden Cypress, Spellbound |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen size (inches) | 6.67 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1220x2712 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 446 |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 7300 |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 8-megapixel (f/2.2) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 32-megapixel (f/2.2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Lens Type (Second Rear Camera) | Ultra Wide-Angle |
| Operating system | Android 15 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | eSIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
Motorola G86
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM