Nothing has announced the addition of Cloud storage to its Essential Space feature via a blog post. With the latest update, users can now back up and sync their Essential Space content through their Nothing account. This enables notes, screenshots, voice recordings, images, tasks, and summaries to stay connected across supported devices. The rollout started and will r...
More Nothing Phone 3 NewsNothing has finally joined the flagship smartphone club with the launch of its all-new Phone 3 in London. This high-end smartphone club primarily includes devices from Apple and Samsung, priced above Rs. 70,000, while others, such as Oppo, Vivo, OnePlus, and Xiaomi, are also represented with select devices.
Phone 3 is the best yet from the house of Nothing, and as I mentioned in my first impressions, it is the first complete smartphone from the company. It has all the traits of a flagship smartphone, but due to its high pricing, it is a phone tough to recommend. The processor can handle everyday tasks and some gaming, but the Snapdragon 8 Elite at this price would have made more sense. The cameras and display are decent, but we have seen better in this price segment. Overall, it is a great first-gen flagship product from Nothing.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Nothing Phone 3 (12GB RAM, 256GB) - Black | ₹ 79,999 |
| Nothing Phone 3 (16GB RAM, 512GB) - White | ₹ 89,999 |
| Nothing Phone 3 (16GB RAM, 512GB) - Black | ₹ 89,999 |
| Nothing Phone 3 (12GB RAM, 256GB) - White | ₹ 52,950 |
Nothing Phone 3 price in India starts from ₹ 79,999. The lowest price of Nothing Phone 3 is ₹ 79,999 at Flipkart on 30th April 2026.
| Brand | Nothing |
| Model | Phone 3 |
| Price in India | ₹79,999 |
| Release date | 1st July 2025 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 160.60 x 75.59 x 8.99 |
| Weight (g) | 218.00 |
| IP rating | IP68 |
| Battery capacity (mAh) | 5500 |
| Fast charging | Proprietary |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 15W |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.67 |
| Resolution | 1260x2800 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 460 |
| Processor make | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 |
| RAM | 12GB, 16GB |
| Internal storage | 256GB, 512GB |
| Rear camera | 50-megapixel + 50-megapixel + 50-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Front camera | 50-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Lens Type (Second Rear Camera) | Telephoto |
| Lens Type (Third Rear Camera) | Ultra Wide-Angle |
| Operating system | Android 15 |
| Skin | Nothing OS 3.5 |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 6.00 |
| NFC | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Nothing Phone 3
₹79,999