Apple’s foldable iPhone reportedly hit another hurdle during its latest trial production stage. While Apple has reportedly made significant progress in minimising display creases, internal testing has reportedly revealed issues with the hinge mechanism. The reliability after frequent opening and closing consistently fails to meet Apple's quality control standards. T...
More OPPO Find N6 News2026 is shaping up to be the year when foldables finally mature, especially in design. We have some notable launches so far, and the Oppo Find N6 is one of them. The latest foldable smartphone from the brand essentially solves two important issues with foldables: screen creases and battery life. The company has introduced new technology to almost eliminate creases and to address battery woes.
The Oppo Find N6 foldable smartphone offers compelling upgrades, making it one of the best foldables on the market. The handset boasts a premium design along with a sleek profile. The company has managed to address two major problems with the foldable, crease and battery life. The new zero-feel crease makes the primary screen much more usable. The smartphone also packs a punch in terms of performance, featuring the Snapdragon 8 Elite Gen 5 processor. The cameras ensure you are not sacrificing the photos for the sake of large screens. While global availability is limited at the moment, the Oppo Find N6 is sure to be one of the most polished foldables of 2026.
| Brand | OPPO |
| Model | Find N6 |
| Release date | 17th March 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 159.87 x 74.12 x 8.93 |
| Weight (g) | 225.00 |
| IP rating | IP59 |
| Battery capacity (mAh) | 6000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 80W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 50W |
| Colours | Deep Black, Golden Orange, Original Titanium |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen size (inches) | 8.12 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 2480x2248 pixels |
| Screen size (inches) | 6.62 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1140x2616 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 200-megapixel (f/1.8) + 50-megapixel (f/2.0) + 50-megapixel (f/2.7) |
| No. of Rear Cameras | 4 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 20-megapixel (f/2.4) + 20-megapixel (f/2.4) |
| No. of Front Cameras | 2 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | ColorOS 16 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
OPPO Find N6