| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS/CU-AU12ZKY5, White) | ₹ 51,000 |
Panasonic 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS/CU-AU12ZKY5) price in India starts from ₹ 51,000. The lowest price of Panasonic 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS/CU-AU12ZKY5) is ₹ 51,000 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS/CU-AU12ZKY5) |
| Price in India | ₹51,000 |
| Model Name | CS/CU-AU12ZKY5 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2023 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Cool Mode, Dry Mode, Fan Mode, ECO Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 87 cm x 29.6 cm x 23.6 cm |
| Indoor Unit Weight | 10 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54.2 cm x 40.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 22 kg |
| Indoor Noise Level | High - 43 dB, Low - 38 dB |
| ISEER | 5.1 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Operating Current | 4.1 A |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Circulation | 477 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 5 Years Warranty on Compressor |
Panasonic 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS/CU-AU12ZKY5)
₹51,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM