| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Panasonic 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS/CU-TU12VKYW, White) | ₹ 39,990 |
Panasonic 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS/CU-TU12VKYW) price in India starts from ₹ 39,990. The lowest price of Panasonic 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS/CU-TU12VKYW) is ₹ 39,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Panasonic |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS/CU-TU12VKYW) |
| Price in India | ₹39,990 |
| Model Name | CS/CU-TU12VKYW |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3480 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto, Cool, Fan, Dry, Powerful, Sleep |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 87 cm x 21.1 cm x 20.4 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 55.7 cm x 24.1 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28 kg |
| ISEER | 4.7 W/W |
| Power Requirement | AC 285V |
| Power Consumption | 880 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Other Convenience Features | Twin Rotary Design for Faster Cooling, Stabilizer Free Operation (145V - 285V), PM 2.5 Filter |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 10 Years on Compressor Warranty from Panasonic |
Panasonic 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CS/CU-TU12VKYW)
₹39,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM