The mainstream smartphone market might seem saturated with Xiaomi and Honor usually dominating this space, but up-and-coming-brands such as Realme have proven that there is still room to grow. A recent report has pegged the company as one of the top emerging bands in India, thanks to aggressive pricing and a rapidly expanding portfolio.
| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Realme U1 (4GB RAM, 64GB) - Brave Blue | ₹ 8,490 |
| Realme U1 (4GB RAM, 64GB) - Ambitious Black | ₹ 9,999 |
Realme U1 (4GB RAM, 64GB) price in India starts from ₹ 8,490. The lowest price of Realme U1 (4GB RAM, 64GB) is ₹ 8,490 at Amazon on 22nd May 2026. This Phone is available in 2 other variants like 3GB RAM + 32GB Storage, 3GB RAM + 64GB Storage with colour options like Ambitious Black, Brave Blue, and Fiery Gold.
| Brand | Realme |
| Model | U1 |
| Price in India | ₹8,490 |
| Release date | November 2018 |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 157.00 x 74.00 x 8.00 |
| Weight (g) | 168.00 |
| Battery capacity (mAh) | 3500 |
| Removable battery | No |
| Wireless charging | No |
| Colours | Ambitious Black, Brave Blue, Fiery Gold |
| SAR value | 1.31 |
| Screen size (inches) | 6.30 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1080x2340 pixels |
| Protection type | Gorilla Glass |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 409 |
| Processor | 2.1GHz octa-core |
| Processor make | MediaTek Helio P70 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 256 |
| Dedicated microSD slot | Yes |
| Rear camera | 13-megapixel (f/2.2) + 2-megapixel (f/2.4) |
| Rear flash | LED |
| Front camera | 25-megapixel (f/2.0) |
| Operating system | Android 8.1 Oreo |
| Skin | ColorOS 5.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 4.20 |
| USB OTG | Yes |
| Micro-USB | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| FM | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| SIM 1 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| SIM 2 | |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Realme U1 (4GB RAM, 64GB)
₹8,490
Oppo Reno 16 Bags BIS, TUV SUD and TDRA Certifications That Hint at Imminent Global Debut
Infinity Ward Working on Next Call of Duty, Says It's Making 'Definitive Modern Warfare' Title