| Brand | Samsung |
| Model | 2 Ton 3 Star Split AC (AR24RV3JGMC) |
| Model Name | AR24RV3JGMC |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 6000 W |
| Compressor | Digital Inverter |
| Dehumidification | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Digital Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 106.5 cm x 29.8 cm x 24.3 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.4 kg |
| Outdoor W x H x D | 88 cm x 63.8 cm x 31 cm |
| Outdoor Unit Weight | 39.5 kg |
| Power Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption | 2090 W |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Product, 10 Years on Digital Inverter Compressor, 1 Year Warranty on Copper Condenser Models and 2 Years on PCB Controller from Samsung |
Samsung 2 Ton 3 Star Split AC (AR24RV3JGMC)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM